Winter Athletic Awards

Tenley Rooney
Student-athletes celebrated for their achievements

As the spring thaw turns pond ice back to water, the School community celebrated the achievements of the Big Red’s winter warriors during Chapel on March 28. The Athletic Department honored student-athletes for their numerous triumphs during the season. Overall, the Big Red captured Lakes Region Championships in boys and girls Alpine skiing and girls ice hockey, placed in the top 10 at the U.S. High School Team Squash Championships, and earned numerous individual accolades from the Lakes Region and New England leagues.
 
2019 WINTER ATHLETIC AWARDS AND RECOGNITIONS
 
GIRLS SQUASH
Coaches Award: Sydney Bednar ’19, varsity; Jenna Malone ’22, JV
Most Improved Player: Ellie Ferraro ’19
Outstanding Dedication to the SPS Program: Virginia Grace Mills ’19
 
BOYS SQUASH
Coaches Award: Andrew Jung ’19, varsity; Jaekeon Jeong ’22, JV
Most Improved Player: Nick Case ’21
Outstanding Dedication to the SPS Program: Jack Vanderhorst ’19
All-League New England: Myles McIntyre ’20, Jack Vanderhorst ’19, and Andrew Jung ’19
All-League New England Honorable Mention: Janson Chu ’19, Brian Cowhey ’19
 
GIRLS BASKETBALL
Coaches Award: Sophie Ward ’19, varsity; Mana Takada ’21, JV
Best Offensive Player: Adia Burrows ’19
All-League Lakes Region: Ella Stewart ’20, Sophie Ward ’19
All-League Lakes Region, NEPSAC Honorable Mention and All-Star: Adia Burrows ’19
 
BOYS BASKETBALL
Coaches Award: Jehmehl Fair ’19, varsity; Brennan Hoppa ’21, JV
Most Valuable Player: Jordan Geronimo ’20
Rookie of the Year: Jack Anderson ’21
All-League Lakes Region: Jordan Geronimo ’20
All-League New England Honorable Mention: Jordan Geronimo ’20, Jehmehl Fair ’19, Jack Anderson ’21
 
GIRLS NORDIC
Coaches Award: Annie Lee ’19, varsity; Jackie Chen ’22
Most Dependable Skier: Isabella Parisien ’21
All-League New England: Annie Lee ’19 and Lauren Henderson ’19
 
BOYS NORDIC
Coaches Award: Fin Sias ’20; Nikhil Vootkur ’21, JV
Most Dependable Skier: David Roselle ’19
All-League New England: Finn Sias ’20
Lakes Region Champion and Undefeated Season: Cal Schrupp ’19
 
ALPINE
Lakes Region Alpine Champions, boy and girls
New England Alpine Championships: girls, giant slalom champions
 
GIRLS
Coaches Award: Mari Nakamura ’19
All-League Lakes Region: Jin Chey ’21, Morgan Cheney ’20, Mari Nakamura ’19, Reed Cole ’20
All-New England: Morgan Cheney ’20, Reed Cole ’20, and Mari Nakamura ’19
New England Champion: Reed Cole ’20
 
BOYS
Coaches Award: Charlie Kauffman ’19
All-League Lakes Region: Tobias Benetton ’21, Kyle Pellerin ’22, Dan Hillery ’20, Mason Cheney ’21,
Charlie Kauffman ’19, Daniel Cho ’21, Riki Nakamura ’22
All-New England: Daniel Cho ’21 and Riki Nakamura ’22
New England Champion: Riki Nakamura ’22
 
BOYS ICE HOCKEY
Coaches Award: Eric Sinson ’19, varsity; Charlie Work ’19, JV
Offensive Most Valuable Player: Julien Menes ’19
Defensive Most Valuable Player: Ty Green ’19
All-League Lakes Region: Teddy McElaney ’19
All-League Lakes Region: Andy Beran ’19
All-New England East Goalie: Andy Beran ’19
 
GIRLS ICE HOCKEY
Lakes Region Champions
Coaches Award: Bridget Babcock ’19, varsity; Livia Hughes ’19, JV
Consummate Competitor: Maddie Beck ’20
For Playing with Passion and Tenacious Individual Defending: Paige Galle ’19
All-League Lakes Region: Paige Galle ’19 and Tiffany Hill ’20
All-League Lakes Region: Maddie Beck ’20 and Natalie Tulchinsky ’20
All-New England First Team: Maddie Beck ’20 and Natalie Tulchinsky ’20
 
WRESTLING
Coaches Award: Kam Oseni ’21; Tim Mei ’21, JV
Iron Man Award: Alex Taylor ’21
All-League New England: Will Shiber ’21, William Thayer ’21
 
2018 BELATED FALL RECOGNITION
 
GIRLS SOCCER
All-League New England Soccer: Ginger Prevost ’20
 
FIELD HOCKEY
All-League New England Field Hockey: Josie Varney ’19, Phoebe Day ’19, Brett Stoddard ’19
Back